Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Alanya

Alanya je městem, ohraničujícím východní okraj Turecké riviéry. Leží na pobřeží Středozemního moře. Turisté jej často zaměňují s Antalyí, což je zcela jiné město, vzdálené od Alnye asi 120 km.
V Alanyi je docela velké množství hotelů a penzionů, takže jejich majitelé celkem tlačí ceny za ubytování dolů kvůli velké konkurenci.
Zajímavostí Alanye je hrad, který stojí na kopci a na opticky zvláštním místě, že jakoby odděluje moře od města.
Město
Alanya vypadá jako klasické turecké město, ničím extra zajímavé, což má ale také svoje výhody. Jsou zde klasické restaurace, normální obchody a ani ne moc vyšponované ceny. Trochu dráž je poblíž přístavu, hlavně kvůli turistům, ale jinak jsou ve městě relativně normální ceny.
Město je organické, jeho budovy jsou koncentrované až na pár hotelových zástaveb podél pobřeží. Alanya leží mezi dvěma strmými kopci, přes které vede obchvat města, takže s dopravou zde nejsou problémy. Mimo tento obchvat vedou přes Alanyi ještě dvě větší silnice, severní a jižní. Jižní vede podél pláže a pak kolem hradu, kde v těchto místech tvoří asi nejrušnější bulvár s mnoha obchůdky a restauracemi.
Na severním úbočí města je starší zástavba s mešitami a pěknými zahradami. Pokud si chcete levně nakoupit, na západním konci Alanye je obchodní dům s normálními cenami.
Pláže
V Alanyi jsou pláže celkem dvě, východní a západní, ale obě jsou otočené k jihu a rozděluje je hrad. Obě pláže jsou dostatečně dlouhé: západní asi 3 km a východní 15 km. Moře je zde zpočátku mělké a vstup do něj pozvolný.
Od některých hotelů v Antalyi to budete mít k moři kousek, ale z některých je to docela kus, takže pokud si hotel vybíráte sami, nezapomeňte se na tento „detail“ informovat. To samé platí i o bazénech u hotelů – některé je mají, některé nikoli.
Ubytování
Hotely v Alanyi najdete prakticky všude kolem staré zástavby města. Většinou se jedná o šestipatrové domy v zástavbě vedle normálních tureckých domů. Hodně z nich nejsou staré ani dvacet let, takže jsou takřka nové, moderní.
Jejich ceny jsou vcelku nízké hlavně díky velké konkurenci. Nejvyšší ceny jsou zde samozřejmě v sezóně, ale i přesto mnohde seženete ubytování i za 20 TL za osobu na noc. Mnohde se dá samozřejmě i smlouvat.
Bezprostředně u moře stojících hotelů je spíše málo. Jsou umístěny hlavně podél pláže a daleko od centra. V těchto hotelích se ubytovávají především celé skupiny turistů v rámci zájezdu z cestovních kanceláří. Pokud tento způsob zvolíte také vy, budete mít pravděpodobně ceny za ubytování nižší než coby individuální cestovatel.
I přesto ale ceny v hotelích vysoké nejsou a je pravděpodobně zbytečné hledat si lacinější hotel, protože nižší cena je obvykle vykompenzována kvalitou pokojů. V klasických hotelích jsou evropské záchody, mají televizi a obvykle i klimatizaci.
Doprava
Autobusové nádraží se v Alanyi nachází poblíž centra ve městě. Je poměrně staré, ale jezdí odtud pravidelné linky do Incekum, Manavgatu i Antalye, kam jízdenka stojí 10 TL.
Alanya je poměrně velké město, a tak zde jezdí pravidelné autobusové linky a také dolmuše. Na dolmuše musíte zamávat, aby vám zastavil, a jízdenka stojí kolem 1 TL. S tím, kam dolmuš jede si není třeba lámat hlavu, protože obvykle jezdí ze západu na východ nebo opačně.