Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Antalya

Antalya bývá často zaměňována s Alanyí, městem ležícím cca 100 km na východ od Antalye. Obě města jsou ovšem velkými centry Turecké riviéry.
Staré město
Turci této části Antalye říkají Kaleiçi a už na první pohled každému návštěvníkovi starého města dojde, že mu podobu vtiskli Řekové, kteří zde byli až do začátku 20. století. Především uspořádání města kolem přístavu je podobné těm řeckým. Staré město se nachází asi 30 metrů nad jachtovým přístavem, ke kterému se dá dostat po velmi příkré silnici. V přístavu kromě jachet najdete obchůdky a restaurace.
Přestože se Antalyané snaží staré město trochu rekonstruovat, působí povětšinu zpustle. Některé staré domy byly předělány na penziony a jiná ubytovací zařízení, ale i přesto je staré město z větší části hodně pusté. Symbolem starého města je Žlábkovaný (Flétnový) minaret ze 13. století. Nachází se zde také starý byzantský kostel s rozbitým minaretem bez špičky, umístěný zhruba uprostřed této čtvrti. Zvláště v noci si nenechte ujít hradby s Hadriánovou bránou, protože jsou hezky nasvícené.
Přestože je staré město poměrně malé, díky křivolakým uličkám se tady dá lehce ztratit. Dobrou pomůckou pro orientaci je tady ale tramvajová trať, která obepíná celé staré město.
Nové město
Oficiálně toto pojmenování v Antalyi vlastně neexistuje, jedná se spíše o jakési vymezení části města, které se nenachází přímo ve staré čtvrti.
V této části Antalye najdete obchody, provozovny, restaurace a další zařízení typická pro větší města. Mimo to zde najdete Archeologické muzeum, ve kterém najdete především nálezy ze římských a starořeckých lokalit.