Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Ceny v Turecku

Obecně se dá tvrdit, že Turecko je pro Čecha poměrně laciná země. Ceny konkrétního zboží se ale samozřejmě liší v závislosti na konkrétním městě či oblasti.
Vzhledem k tomu, že např. Kemer, Istanbul nebo Marmaris hojně navštěvují turisté, je zde o něco dráž, než třeba ve vnitrozemí. Mimo těchto destinací jsou ceny přizpůsobeny průměrným Turkům, kteří nejsou příliš bohatí, a tak i ceny jsou zde nízké.
V přepočtu na české koruny (při odhadovaném kurzu 1TL = 12,-Kč) vyjde v Turecku chleba cca na 8,-Kč. Počítejte ale s tím, že turecký chleba je trochu jiný než ten náš. Turecký je lehký a podobá se naší vece. Kebab v pitě vyjde asi na 35,- Kč. Kebab s rýží a chlebem vás bude stát cca 90,-Kč a grilované kuře asi 120,-Kč.

Pokud si v Turecku sednete do restaurace a objednáte si jídlo, přinesou vám vodu zdarma. Jedná se ale o čistou, neperlivou vodu ve džbánku (nebo už přímo rozlévanou ve skleničce), takže pokud vám tento nápoj na zahnání žízně stačí, ušetříte. Tento zvyk ale rozhodně není pravidlem a např. právě v turistických oblastech za vodu sice zaplatíte, ale pořád je cena o dost nižší, než u nás.
Pokud si myslíte, že jídlo nakoupené v samoobsluze vás vyjde laciněji než klasické jídlo v restauraci, pak se pletete. Ceny jsou takřka stejné.

Ceny za dopravu jsou, dá se říci obdobné těm našim, českým. Dálkový autobus si bere něco málo přes 1,-Kč za km (1TL/10 km). Tarify tureckých dolmušů jsou různé, ale klasická jízdenka zde stojí asi 15,-Kč. Žeton na tramvaj stojí 1,5 TL, takže se také jedná o klasickou cenu. Pokud cestujete autem, připravte se na placení mýtného na dálnicích, které činí cca 1TL na 40 km. Taxíky mají ceny různé a hlavně smluvní a žádná pevná nebo maximální taxa v Turecku neexistuje.

Ceny za ubytování v Turecku vás možná trochu překvapí. Jsou totiž počítány trochu jinak než u nás: kupodivu v centru Istanbulu seženete mnohdy lacinější hotel, než ve středozemí. Stává se tak díky konkurenci hotelů, která je v turisticky vyhledávaných destinacích vysoká, a tak hotely tlačí ceny dolů. Naproti tomu v malém městečku ve středozemí, kde se nachází jen jeden až dva hotely, žádná konkurence není, a tak vás tady ubytování může přijít dráž.
V Istanbulu a podobně vyhledávaných destinacích v sezóně za 2-lůžkový pokoj zaplatíte 70-100 TL/noc. V pobřežních letoviscích seženete stejný typ pokoje už od 40 – 100 TL/noc. Ve vnitrozemí je to cca 30 – 60 TL.

Vstupné je po celém Turecku jednotné, tzn., že se neposkytují žádné slevy. Ceny významnějších památek (např. palác Topkapi v Istanbulu) vás budou stát cca 10 TL. Do méně známých míst vstupenky stojí přibližně 3-5 TL.