Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Istanbul

Istanbul, tehdejší hlavní město Osmanské říše a nyní největší město Turecka a snad i nejnavštěvovanější.
Doprava
V Istanbulu vás možná překvapí metro, které se na první pohled neliší od tramvaje. Je totiž z velké části nadzemní a jezdí klasicky po ulicích, především v centru. Pro cestování tramvají budete potřebovat žeton. Neprodává se žádný přestupní, a tak budete potřebovat zvláštní žeton pro každý přestup. Jeden žeton stojí 1,5 TL.
Z letiště se do centra dá dostat na dva žetony, takže musíte jednou přestupovat. Pokud chcete přímo do centra, je nejlepší vystoupit na stanici Sultanahmed. Využít metro k cestě do centra je pravděpodobně nejlevnější varianta, protože taxíky si nechávají platit nehorázné sumy.
Ubytování
Istanbul toho k ubytování nabízí skutečně mnoho! Ubytovacích zařízení jsou v Istanbulu snad stovky a není problém ubytovat se přímo v centru za rozumnou cenu, a to i v sezóně. Pro všechny případy a pro jistotu je samozřejmě lepší si hotel či penzion předem rezervovat (zvláště v sezóně), ale není to nezbytně nutné. Dvoulůžkový pokoj na noc v sezóně stojí od 50 TL výš podle kvality a vybavení pokojů. I za tu nejnižší cenu ale budete mít pokoj se sociálním zařízením, i když už jeho zařízení bude něco pamatovat.
Nakupování
V Istanbulu, a potažmo v Turecku, se dá nakoupit velmi levně, a tak sem turisté mj. jezdí i za nákupy. K nakupování turisty asi nejvíc svádí Velký bazar. Stačí se kohokoli zeptat na „Grand bazar“ a každý vám ukáže cestu, protože je v Istanbulu nesmírně známý. Mnoho obchodů je zařízeno pro turisty, ale všude se dá smlouvat o cenách a nakoupit se zde dá jakýkoli textil, hlavně kožené věci, zlato a další věci.
Dobré je též navštívit uličky pod bazarem, kde se každý obchodník specializuje na jednu konkrétní věc. Pokud vyhledáváte tržnici se sladkostmi, ptejte se na Misir Çarşisi. Dostanete zde snad všechno od tureckého medu přes oříšky až po karamel.
Velmi často zde uvidíte, že obchůdky v celé uličce se specializují na jeden druh zboží. Není moc dobré kupovat si něco od pouličních prodejců blízko památek. Docela často se stává, že vám prodají např. mapku, kterou si v informačním centru můžete vzít zadarmo.
Sultanahmed
Sultanahmed je čtvrť v Istanbulu s velkou koncentrací památek, turisty hodně navštěvovaná, snad něco jako české Hradčany.
Pokud ho navštívíte, nesmíte vynechat návštěvu Hagia Sofie, Modré mešity, paláce Topkapi a Yerebatanské cisterny.
O pronikání dvou kultur – islámu a křesťanství – svědčí snad nejslavnější mešita v Istanbulu, Hagia Sofia. Ta byla původně vystavěna jako křesťanský chrám již v 5. století, ale po vpádu Osmanů byla přestavěna na mešitu. A tak zde vedle sebe uvidíte křesťanské mozaiky a islámskou výzdobu. Vstupné zde stojí 20 tl a sleva se studentům neposkytuje.
Jen pár metrů od Hagia Sofia se pyšně pne Modrá mešita, která jakoby se snažila být dostatečnou konkurencí tak vznosné stavbě. Na první pohled se dá říci, že se jí to skutečně daří, přestože pochází z doby mnohem mladší. Vstup do Modré mešity je zdarma, ale ženy by měly mít zahalená ramena a nohy. Tato povinnost, platí i pro muže.
Palác Topkapi je dalším místem na bohatém seznamu památek, které v Istanbulu stojí za to shlédnout. Topkapi byl vystavěn jako sídlo sultánů a místo je to vskutku kouzelné. Z mnohých výhledů a teras je dokonce pěkný výhled na Bospor. Vstupné do paláce činí 20 tl, slevy se neposkytují.
Můžete zde shlédnout honosné místnosti, zahrady, dozvíte se mnohé o životě sultánů, jelikož jsou zde některé místnosti zařízeny jako muzeum s vitrínami. Za jejich skly vám bude dovoleno obdivovat sultánovy šaty, diamanty, drahokamy, ale i relikvie, jako např. vlas Proroka. Velkým lákadlem je pašův harém, do něhož se ale vstupné platí zvlášť a činí 15 tl.