Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Kapadokie

Kapadokií je nazývána oblast v Anatolyi, či Malé Asii, kam turisté míří především za skalními útvary s vytesanými kostely a obydlími kolem města Goreme, dále pak do údolí Ihlara a důležitým je město Kayseri, a to především coby dopravní uzel, poskytující dobré spojení do dalších tureckých měst.
Lidé zde odedávna bydleli v obydlích, vysekaných ve skalách, a to především díky měkké hornině, které je zde dostatek. V dnešní době už ale bydlí v tradičních domcích. Těchto umělých jeskyní a útvarů je zde nepřeberné množství a spousta z nich je snad i neprobádaná, protože cestovní kanceláře se svými klienty většinou navštěvují stále ta samá místa.
Možná se vám bude zdát zvláštní, že v muslimské zemi najdete na tomto území tolik křesťanských kostelíků. Ty jsou pozůstatkem doby, kdy tato oblast byla osídlena Řeky, kteří ale byli roku 1924 hromadně, během jednoho týdne, vysídleni. Mnoho domků a vesnic nikdy nebyla znovu osídlena.
V okolí města Goreme je asi největší koncentrace těchto skalních útvarů, ale mimo něj také v okolí měst Nevşehir, Avanos a Ürgüp. Všechna tato města jsou od sebe vzdálená cca 15 km.
Nevşehir nemá jako město, co se týče turistických zajímavostí, moc co nabídnout. Jinak je odtud ale dobré autobusové spojení s ostatními tureckými městy.
Městečko Avanos je zajímavé svými hrnčířskými dílnami, které jistě stojí za návštěvu! Mimo to zde, stejně jako v Nevşehiru, najdete restaurace, kde se dá levně najíst.
Ürgüp v dnešní době hostí mnoho návštěvníků cestovních kanceláří, které je sem vozí především za zábavou – na diskotéky a do barů. Ze silnice asi 2 km na západ od Ürgüpu jsou vidět tři slavné skalní pokličky, které jsou vyobrazeny na jedné z tureckých bankovek.
Zelve je celá oblast, kam se turisté vypravují především za podívanou na skalní útvary a pokličky, jinak Zelve nemá žádné centrum v podobě městečka či vesnice. Zvláštností je zde skála, připomínající svým tvarem velblouda, a nebo muzeum pod širým nebem, kam vstupné stojí 5 TL. Uvidíte zde ale to, co kdekoli jinde (co se týče skalních útvarů), a tak, pokud jste již podobná místa navštívili, nečeká vás zde pravděpodobně nic nového.
Çavuşin je malá vesnička s několika málo penziony a obchůdky. Je položena v údolí se zajímavými skalními útvary, obydlími a kostelíky ve skalách. Díky téměř nulové konkurenci v oblasti ubytování jsou zde ceny penzionů poněkud vyšší, ale vynahradit se vám to bude snažit nádherná scenérie zdejšího okolí.
Uçhisar svým návštěvníkům může ke shlédnutí nabídnout hrad Kale, který se pne vysoko nad zdejší terén i městečko. Studenti sem mají překvapivě vstupné za polovic, plné stojí 5 TL. Ubytovat se zde můžete v jednom z penzionů ve staré zástavbě, odkud je nádherný pohled na údolí.
Ortahisar je malé městečko, které vás na první pohled zaujme skalním hradem a obydlími ve skalách, ve kterých se údajně ještě bydlí. Autobusy, pokud jimi pojedete, vás nechají vystoupit na planině pod hradem, odkud je na něj ale velmi pěný pohled a dá se zde fotografovat. Restaurací a ubytovacích zařízení zde moc není a pokud jsou, jejich ceny jsou poměrně vysoké.