Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Obecné informace a geografie

Oficiální název této země zní Turecká republika (Türkiye Cumhuriyeti) a jedná se o demokratickou zemi, ležící z velké části v Malé Asii a z menší pak v jihovýchodní Evropě. Státním zřízením je parlamentní republika, v níž je prezidentem Abdullah Gül.

Turecká republika byla založena 29.10.1923 prezidentem Mustafou Kemalem, zvaným Atatürk. Turecko je strategickým spojencem USA, je členem NATO, G-20, Rady Evropy a OECD.

Na severovýchodě Turecko hraničí s Gruzií, na východě s Arménií, Íránem a Ázerbajdžánem, na jihovýchodě se Sýrií a Irákem. Na západě pak s Řeckem a Bulharskem. Na severu Turecko omývá Černé moře, na jihu moře Středozemní a na západě Egejské.

Tvar Turecka připomíná obdélník, který je cca 1600 km dlouhý a 800 km široký. Celkově Turecko zabírá plochu 779 452 km², a to i včetně jezer.
Hlavním městem je Ankara, měnou turecká lira.

Převažujícím (ale ne jediným) náboženstvím je zde islám a většina Turků se hlásí k sunnitské větvi tohoto náboženství. Pokud si se slovem islám okamžitě spojujete fanatistické islamisty, pak věřte, že nikoho takového v Turecku snad nenajdete.

Většina obyvatel Turecka hovoří turecky. Dalším jazykem je zde kurdština, se kterou se setkáte především u kurdské menšiny na východě země. Turečtina coby jazyk patří společně s Azerštinou, Uzbečtinou, Kazaštinou, Kirgizštinou a Turkmenštinou do turkické větve altajské jazykové rodiny. V Turecku se dobře dorozumíte samozřejmě také anglicky.