Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Side

Osobitost Side, letoviska uprostřed Turecké riviéry na pobřeží Středozemního moře, je dána především směsicí starého a nového – římských rozvalin a moderních budov v kombinaci s víc než lákavými plážemi.
Díky těmto kontrastům by se Side dalo rozdělit na dvě odlišné části: první část s ruinami římských staveb a archeologickými vykopávkami i starobylými uličkami a obchůdky na poloostrově. Záběry z těchto částí Side bývají velmi často vyobrazeny v propagačních letácích a katalozích cestovních kanceláří.
Druhá část Side má modernější ráz a jako tepna ho propojuje silnice, vedoucí nedaleko pobřeží, kterou lemují moderní budovy, vesměs hotely. Právě zde je koncentrována většina ubytovacích míst v Side. Mezi hotely vedou užší uličky, ale něco jako promenádu zde nehledejte. Hotely jsou velmi luxusní, snad každý z nich má restauraci, bazény nebo parky. Jako Evropané bychom mohli čekat i vysoké ceny za ubytování, avšak kupodivu tomu tak není. Směrem od silnice, která lemuje pobřeží, je sem tam nějaká zástavba a jinak křoviny a pláně. Tato hotelová část se rozkládá na západ směrem od starého města, cca 10 km. Sice je zástavba čím dále od starého města řidší, ale je patrné, že se zde staví stále nové budovy.
Další odlišnou čtvrtí je zástavba rodinných domků, nacházejících se kousek od moře za hlavním kruhovým odjezdem. V této oblasti je jen malé množství hotýlků a převážně zde bydlí Turci, kteří zde mají své obchody.
Staré město
Staré město, hlavní lákadlo všech turistických výprav do Side, leží na poloostrově, na ploše snad jen pár stovek metrů. Centrem starého města je jistě amfiteátr, vystavěný ve 2. stol., za nímž se rozkládá samotné městečko z nízkých novostaveb. Síť domků je téměř čtvercová, ale čím blíže k přístavu, tím více se tato pravidelnost rozpadá v chaotickou spleť uliček. V této části města se nachází hodně obchůdků se suvenýry a nejrůznějšími cetkami.
U jachtového přístavu se nachází spousta restaurací, ale také velmi krásná část města Side, kde naleznete ruiny římských a řeckých chrámů.
Antické ruiny byste našli také v okolí amfiteátru. Vstup je zde volný a u každého konkrétního artefaktu je stručná popiska. Naproti amfiteátru se nachází muzeum.
Pokud budete postrádat mapy Side nebo jeho okolí, rozhodně si je nekupujte od pouličních prodejců, ale zajděte si do informačního centra, kde je dostanete zdarma. O víkendu ale mají zavřeno. Informační cestrum najdete u hlavního kruhového objezdu, zhruba mezi starým městem a hotelovou částí.
Poblíž je také velké parkoviště, které ani není nijak drahé. Do starého města se totiž autem nedostanete, ale pokud zaparkujete právě na tomto parkovišti, budete to tam mít relativně kousek.
Pláže
Moře kolem Side začíná být na koupání vhodné už na jaře a koupací sezóna končí s podzimem. Pláže jsou převážně písčité, občas se přes ně táhnou místa či pruhy s drobnými kamínky a lasturami.
Jedna z pláží, západní, se táhne podél hotelů. Je pěkná a čistá, moře je zde pozvolné a mělké. Na většině míst této pláže najdete k pronajmutí lehátka, které patří k hotelům, takže ubytovaní je mají zdarma. Někde v areálu hotelů by měly být k dispozici také sprchy.
Pro obyvatele penzionů ve starém městě je hned poblíž pláž na východě poloostrova. Je poměrně malá, ale docela hojně navštěvovaná.
Další z pláží, poměrně rozlehlá, se táhne na východ od starého města. Není zase až tak navštěvovaná, což je možná dáno tím, že sem nevede žádná sjízdná komunikace, ale jinak je pláž pěkná. Z jedné strany je zastíněna nízkými křovisky a občas zde také zahlédnete antické zříceniny, z nichž jedna stojí přímo na pláži. Hodně v dáli směrem na východ se nachází hotelová zástavba, která už ale možná patří k přilehlému městu Manavgat.
Ubytování
To, kde se ubytujete, záleží samozřejmě buď na vás samotných, nebo na cestovní kanceláři. Pokud zvolíte druhou možnost cesty do Side, budete pravděpodobně bydlet v hotelové zástavbě dál od starého města. Hotely jsou zde pěkné, čisté, hezky vybavené.
Pokud se do Side vydáte na vlastní pěst, je lepší ubytovat se někde ve starém městě, kde jsou ceny nižší než v hotelové zástavbě. Ve starém městě můžete mnohdy najít pokoj i za 20 TL na noc, ale v sezóně jsou ceny samozřejmě vyšší. V některých penzionech jsou ovšem ochotni i smlouvat. Hotely u pobřeží většinou ubytovávají celé skupiny turistů v rámci zájezdů a individuálním cestovatelům proto často ceny nesmyslně navyšují.
Stravování
Máte-li rádi rybí speciality, zavítejte k přístavu nebo obecně k moři. Ceny jsou zde vyšší, ale pokrmy velmi chutné a stojí za to. Obecně je výhodnější zajít do některé z restaurací za hradbami a dál za hradbami.
Doprava
Přímých linek, jezdících přímo do Side mnoho není. V tomto smyslu je Side hodně odkázáno na nedaleký Manavgat, kam dálkové spoje jezdí. Do Side se pak odtud dostanete např. dolmuší nebo příležitostnými spoji. Dojít se dá i pěšky; z nádraží je to cca 4 km, ale jinak cca 6 km.
Nádraží se v Side nachází blízko hlavního kruhového objezdu, ale mnoho meziměstských linek sem opravdu nejezdí.