Chybová zpráva

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls ve funkci menu_set_active_trail() (řádek: 2405 v souboru /mnt/data/accounts/t/tonyk/data/www/tureckem.cz/includes/menu.inc).

Tipy na výlety z letovisek Turecké riviéry

Perge
V Perge je k vidění archeologické naleziště, areál s torzem města z římského období. Nečekejte ale kdovíjakou bombu, jedná se o (v rámci podobně datovaných památek) o jakýsi střed. U hradeb se pasou kozy a krávy a mnoho částí areálu ještě nebyla ani odkrytá. Vstupné sem stojí 20 TL.
Možná vás napadne, že zvířectvo, které se tu pase asi turniketem projít nemůže. Je tedy dost možné, že existuje mezera v hradbách, kudy se dá protáhnout. Nedaleko tohoto areálu je také amfiteátr a stadion.
Pokud nemáte k dispozici auto, pro cestu sem můžete využít minibusy, jezdící z Antalye do města Aksu. Odtud se dá dojít pěšky, je to cca 2,5 km, a nebo si najmout taxi.

Chiméra
Místo s názvem Chinéra je zajímavé zemním plynem, který zde tryská přímo ze země. Krajina je zde holá pláň s kameny, bez stromů, protože všechny ty, které rostou příliš blízko, shoří. Dostanete se sem za vstupné asi 4 TL a podívanou neuvidíte hned, ale budete muset trochu šlapat do strmého kopce a schodů.
Hodně často se sem chodívá v noci kvůli mnohem lepší viditelnosti než přes den. Určitě si s sebou ale vezměte baterku, protože terén tady není vždy rovný…
Toto místo leží od Kemeru asi 25 km, ale pokud nemáte vlastní dopravní prostředek, cesta je sem složitější.

NP Olimpos
Cestu na Chiméru můžete spojit s výletem k troskám byzantského a římského města Olimpos, kterého kdysi zničilo zemětřesení. Leží totiž jen 4 km od sebe.
Protéká tudy říčka a najdete zde zbytky vodovodu, divadla, lázní, a dalších. Nad celým místem se pak pne akropole. Vstupné sem vás bude stát asi 3 TL.
Tento areál vtiskl název i celému národnímu parku – Olimpos, který je považován za jeden z nejhezčích v Turecku. Zajímavé pohledy zde vytváří vesměs vápencové hory, platany, cedry a další stromy a rostliny. Park je ale docela rozsáhlý a s dopravou je to tu horší. Pro cyklistiku zde nejsou příliš vhodné podmínky, takže napříč parkem můžete jezdit buď taxíkem nebo mikrobusy – ty ale jezdí jen po hlavních cestách.

Aspendos
Do Aspendos vás jistě nalákají ruiny starověkého římského města a amfiteátr z téže doby. Konají se v něm pravidelně koncerty, je dosti zachovalý a za vstupné utratíte cca 15 TL.
Z celé prohlídky je pravděpodobně nejzachovalejší právě amfiteátr, ale mnoho zajímavých staveb uvidíte i na akropoli. Nedaleko odtud (cca 3 km) je navíc pěně zachovalý akvadukt, který je svými rozměry monumentální a rozhodně také stojí za shlédnutí. Dojít se k němu dá i pěšky.
Přestože Aspendos nabízí mnoho zajímavostí, nejezdí sem žádná pravidelná linka. Údajně sem mají jezdit přímé dolmuše z Antalye a Side, ale pokud by se tak nedělo, dá se sem dostat linkou, jedoucí z Manavgat do Antalye. Nejblíže je to do Aspendosu ze zastávky u Seldžuckého mostu – odtud už je to jen 3 km. Dojít se dá pěšky, cesta je dobrá a vede přes vesnici a podél řeky.
Jinou možností je vystoupit na stejné lince v Šeriku a odtud si pro jistotu najmout taxi, protože do Aspendosu je to ještě dobrých 5 km. Cesta je zde o něco horší, a tak příliš nepřeje pěším a procházkám, ale zvládnout se určitě dá.
Některé z tureckých cestovních kanceláří nabízejí turistům výlety do Aspendosu, spojené s dalšími zajímavými místy v jeho okolí. Za takový zájezd nezaplatíte nijak příliš velkou sumu peněz.